Skip to main content
Polygon-Digital-Marketing-Agency-Golestan

بررسی استراتژی بازاریابی دیجیتال گلستان / برندی که دیجیتال را دوست دارد

پس از بررسی استراتژی بازاریابی دیجیتال برند‌های احمد و چی‌توز، از آن‌جا که گلستان علاقه زیادی به قرعه‌کشی دارد ما نیز قرعه سومین تحلیل پلیگان را به نام این برند ثبت کردیم که اتفاقا توجه ویژه‌ای به ایجاد و نگهداری بازار خود با استفاده از فضای مجازی دارد. گلستان از حدود یک و نیم سال پیش فعالیت شبکه اجتماعی خود را از فیسبوک و اینستاگرام شروع کرده است و به نظر می‌رسد این شرکت تقریبا در تمام شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری دارد اما به دلیل عدم لینک‌دهی صحیح از وبسایت اصلی به این شبکه‌ها، ما نیز در تشخیص اکانت رسمی آن‌ها در توویتر سردرگم شدیم. با این حال فرض را بر این می‌گذاریم که گلستان تنها یک حساب رسمی در هر شبکه اجتماعی دارد. فعالیت‌های گلستان در فضای مجازی را می‌توان به اینستاگرام، توویتر، فیسبوک، آپارات و فیسبوک محدود دانست. هرچند در برخی از این شبکه‌ها  “صرفا حضور” دارد و نشانه‌ای از فعالیت هدفمند دیده نمی‌شود. در ادامه با بررسی بخش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال گلستان با ما همراه باشید.گلستان در شبکه‌های اجتماعی چه می‌کند؟

برای یافتن حساب‌های کاربری این شرکت در شبکه‌های مجازی دو راه اصلی وجود دارد: ۱- جستجوی نام گلستان در شبکه‌های مجازی ۲- مراجعه به وبسایت گلستان و کلیک بر روی لینک این شبکه‌ها. هر چند بسیاری از روش جستجو استفاده می‌کنند اما حرفه‌ای‌ترها به منظور اطمینان از مالکیت این حساب‌ها به وبسایت گلستان مراجعه می‌کنند. ما نیز در ابتدا از روش دوم استفاده کردیم اما صفحه اصلی این وبسایت از لینک ثابتی برای معرفی شبکه‌های اجتماعی (که اصولا در پیشانی یا پانوشت وبسایت قرار می‌گیرد) بهره نمی‌برد. در عوض، این شرکت از چند اسلایدر در صفحه اصلی استفاده کرده است که پس از کمی دقت می‌توان فهمید نام کاربری اینستاگرام گلستان چیست و در بخش پانوشت (بخش دسترسی سریع) به شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و لینکدین اشاره شده است که تقریبا کمتر بازدیدکننده‌ای متوجه این پیوندها می‌شود. بلاگ گلستان (سابدامنه فرعی) نیز در بخش پانوشت دارای لینک‌های دو شبکه آپارات و اینستاگرام است. به‌ هر صورت پس از کمی صرف وقت نام کاربری این شرکت را در شبکه‌های اجتماعی یافتیم.

در زمان نوشتن این مطلب، ۹۳۳۶ نفر در اینستاگرام، ۱۵۳۸۶ نفر در فیسبوک، ۱۲۴ نفر در آپارات و ۱۸ نفر در توویتر صفحات گلستان را دنبال می‌کنند. فعالیت این شرکت در اینستاگرام و فیسبوک به حدود ۱۴ ماه پیش بازمی‌گردد که پس از گذشت این مدت زمان موفق به جذب چندین هزار مخاطب شده است.

در بررسی وضعیت چای احمد از اهمیت حضور برندهای مواد غذایی (به خصوص با چنین اعتبار و شهرتی) در شبکه اجتماعی توویتر گفتیم، چرا که هیچ شبکه‌ای به اندازه توویتر نمی‌تواند باعث ایجاد تعامل دوطرفه و موثر بین یک برند و مخاطبین شود. توویتر طبق بررسی‌های علمی بیشترین حس نزدیکی را بین شبکه‌های اجتماعی القا می کند و برندهایی که دارای تعاملات دهان به دهان (WOM) در این شبکه هستند فرصت بی‌نظیری برای تحلیل دیدگاه مشتریان و ایجاد ارتباط نزدیک با آنان دارند. گلستان از این فرصت استفاده نکرده است در حالی که حتی خود کاربران پیشاپیش از این حضور استقبال کرده‌اند.

 

Golestan-Twitter-Polygon-Digital-1

 

توویتر (بر خلاف اینستاگرام و…) امکان جستجوی واژه در تمام محتوا را برای مخاطب فراهم کرده است. این در حالی است که در اینستاگرام زمانی که جستجو می‌کنید تنها می‌توانید هشتگ‌ها را در متن بیابید، درصورتی‌که تعداد اندکی از کاربران (به خصوص فارسی زبانان) از قابلیت هشتگ استفاده می‌کنند. بنابراین زمانی که کاربری بدون استفاده از هشتگ در اینستاگرام از برند شما یاد کند مطلع نخواهید شد. اما داستان در توویتر کاملا متفاوت است: افزون بر این‌که محتوا کاملا قابل جستجوست، امکان ارتباط خیلی نزدیک و مکالمه دو به دو در تایم‌لاین فراهم است. شاید هنوز برندهای ایرانی از تاثیر بالای مکالمه با کاربران در توویتر که توسط دیگران قابل رویت است بی اطلاع هستند. نمونه های زیر به وضوح نشان می‌دهد که چقدر جای گلستان و بسیاری از برندهای مواد غذایی معتبر ایرانی در توویتر خالیست. فضای مجازی آکنده از نظرات مشتریان است که برندهای ایرانی به آسانی از آن غافل‌اند.

 

Golestan-Twitter-Polygon-Digital-4

Golestan-Twitter-Polygon-Digital-3

Golestan-Twitter-Polygon-Digital-2

 

از توویتر که بگذریم به اینستاگرام می‌رسیم. گلستان بر خلاف برخی برندها که تصور می‌کنند از همان ابتدا باید ده‌ها هزار دنبال‌کننده داشته باشند، فعالیت خود را از حداقل تعداد فالور شروع کرده است و با استراتژی مناسب و گرافیک خوب سعی در جذب مخاطب دارد. عمده نوشته های گلستان به معرفی محصولات پرشمار این شرکت می‌پردازد و در کنار آن برخی دستورهای پخت غذایی لذیذ را آموزش می‌دهد و مسابقه عکاسی برگزار می‌کند. شاید دخیل کردن بیشتر کاربران در تولید محتوای صفحه این شرکت ایده بدی نباشد چراکه خانم‌ها علاقه وافری به نشان دادن هنرمندی‌شان دارند. آمار دنبال‌کنندگان اینستاگرام گلستان از نظر جنسیت تقریبا متعادل است و این در حالی است که حدود ۳۰% از دنبال‌کنندگان اهل تهران هستند.

 

تحلیل صفحه اینستاگرام گلستان

 

صفحه اینستاگرام گلستان از آغاز فعالیت تاکنون از منظر میزان تعامل با کاربران روندی نزول طی کرده است.

 

 

میزان تعامل کاربران اینستاگرام گلستان

 

این برند در شبکه اجتماعی اینستاگرام در جذب مخاطب روندی صعودی داشته و در برخی مقاطع رشد چشمگیری را تجربه کرده است. این رشد در بازه زمانی برگزاری مسابقات و قبل از آن اتفاق افتاده است. هر چند اخیرا روند جذب مخاطب گلستان منفی شده است.

 

روند دریافت دنبال کننده گلستان

 

تحلیل دقیق تعامل کاربران با صفحه و نوشته‌ها و استفاده از این آمار می‌تواند به برندها در زمان بندی مناسب برای انتشار نوشته‌ها کمک کند. تقریبا تمام تحلیل‌ها نشان می‌دهد شب زمان مناسب‌تری برای ارسال پست است. همانطور که نمودار تحلیلی نوشته‌های صفحه گلستان نیز نشان می‌دهد کاربران شب‌ها و صبح‌ها تعامل بیشتری برقرار کرده‌اند.

 

تعامل زمانی گلستان

 

 

استراتژی محتوایی گلستان در فضای دیجیتال

گلستان علاوه بر محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند، بخشی تحت عنوان گلستان بلاگ با توضیح “فعالیت‌های رسانه‌ای روابط عمومی گلستان” ایجاد کرده است. در ابتدا انتظار داشتیم این بلاگ محتوایی به منظور جذب مخاطبان داشته باشد اما در عمل جز چند ماهنامه الکترونیک (که آخرین نسخه آن به حدود یک سال پیش باز می گردد) محتوای دیگری را نمی‌توان یافت. هرچند گلستان بر باشگاه هوادران خود که تحت آدرس هایپر کلابز ایجاد شده است تاکید دارد اما کارایی چنین شبکه‌هایی با وجود شبکه‌های مجازی عملا از بین رفته است. تنها امید گلستان در بخش تولید محتوا بر باشگاه هوادران معطوف شده است، اما باید پذیرفت که چنین روشی در بازاریابی محتوایی موثر نخواهد بود. به طور کلی این شرکت تمرکزی بر بازاریابی محتوایی در فضای آنلاین ندارد که البته چندان هم دور از انتظار نبود.

 

اشتراک در خبرنامه

با اشتراک در خبرنامه مقالات کاربردی و جذاب پلیگان را در ایمیل‌تان بخوانید.

لطفا منتظر بمانید ...

بابت اشتراک در خبرنامه پلیگان سپاسگزاریم!


 

بررسی وضعیت وبسایت و بازاریابی موتور جستجوی گلستان

اگر بخواهیم آنالیز و تحلیل وب‌سایت برند گلستان را با جمله‌ای ادبی آغاز کنیم، این بیت شعر از دیوان شمس مولوی، مناسب‌ترین گزینه است: «نظر می‌افکنم هر سو و هر جا / نمی‌بینم اثر از گلستانش».

رعایت اصول واکنش‌گرایی موضوع بسیار پر اهمیتی است اما بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی توجهی به آن ندارند. برند گلستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در دنیای امروز که بیش‌تر بازدیدهای انجام شده از یک وب‌سایت از طریق تلفن همراه صورت می‌گیرد، عدم استفاده از یک طراحی واکنش‌گرا نسبت به ابعاد صفحه نمایش نتایج خوبی را برای این برند به همراه نخواهد داشت. کاهش میزان بازگشت مجدد کاربر به وب‌سایت و همچنین کاهش میزان جابه‌جایی کاربر در بین صفحات وب‌سایت از جمله مشکلات عدم استفاده از یک طراحی واکنش‌گراست. عدم واکنش‌گرایی در وب‌سایت دیگر متعلق به این شرکت که “سرزمین گلستان” نامیده شده است (با نشانی golestanland.com قابل دسترس است.) عینا تکرار شده و قابل مشاهده است.

موضوع طراحی واکنش‌گرا زمانی اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند که بدانیم موتور جستجوی گوگل اهمیت بسیار زیادی به تجربه کاربری در طراحی یک سایت قائل است. مدیران بازاریابی دیجیتال برند گلستان حتما می‌دانند که گوگل (و دیگر موتورهای جستجو) همواره به دنبال افزایش رضایت کاربرانی است که از این موتور جستجو استفاده می‌کنند. گوگل تلاش می‌کند الگوریتم‌های خود را به گونه‌ای بهینه کند که بهترین‌ و مناسب‌ترین نتایج را در پاسخ به نیاز کاربر ارائه دهد. بنابراین در این نکته تردیدی نباید داشت که داشتن راه‌حل‌هایی برای نمایش وب‌سایت گلستان در صفحه نمایش‌های کوچک اعم از واکنش‌گرایی یا نسخه موبایل جداگانه، طراحی این وب‌سایت را هم‌جهت با اهداف گوگل برای ارائه بهترین سرویس‌ها به کاربرانش قرار می‌دهد.

تصویر زیر مقایسه وب‌سایت گلستان و یونیلیور (Unilever) را از منظر واکنش‌گرایی در تلفن همراه را نشان می‌دهد، خودتان قضاوت کنید که به عنوان یک بازدیدکننده با کدام یک ارتباط بهتری برقرار می‌کنید:

 

مقایسه واکنشگرایی وبسایت گلستان و یونیلیور

 

وب‌سایت برند گلستان بیش‌تر از آنکه به یک وب‌سایت با موضوع مواد غذایی شبیه باشد، به یک وب‌سایت شرکتی تشابه دارد. استفاده از تصاویر بسیار کوچک برای محصولات و عدم امکان بزرگنمایی تصاویر یکی از ایرادهای اصلی این وب‌سایت است. طراح وب‌سایت هیچ‌گونه راه‌کاری برای نمایش با کیفیت مطلوب در صفحه‌نمایش‌های رتینا پیش‌بینی نکرده است که البته با توجه به عدم توجه به واکنش‌گرایی، این ایراد هم قابل پیش‌بینی بود.

بخش وبلاگ وب‌سایت گلستان که “گلستان بلاگ” نام‌گذاری شده است، از وردپرس قدرت می‌گیرد. آنچه که در صفحه اصلی این وبلاگ به عنوان نقطه ضعف می‌توان نام برد، استفاده از یک اسلایدر فلش (Adobe Flash) است. کمتر طراحی را سراغ داریم که اطلاع نداشته باشد مدت‌هاست شرکت Adobe فلش را منسوخ اعلام کرده است و مایکروسافت، موزیلا و همچنین گوگل پلاگین‌های مربوط به اجرای فایل‌های فلش را از مرورگرهای خود حذف کرده‌اند و همچنین چندسالی است که این فناوری در گوشی‌های موبایل پشتیبانی نمی‌شود. بد نیست که مطلع باشید یکی از بزرگ‌ترین دلایل منسوخ شدن Flash Player ضعف‌های امنیتی آن بود که نخستین بار هم توسط استیو جابز (شرکت اپل) مطرح شد. استفاده از فلش در طراحی وب‌سایت گلستان نشان از عدم به‌روز بودن این برند در زمینه بازاریابی دیجیتال است و باید به مدیران دیجیتال مارکتینگ این برند یادآوری کرد که تاریخ فناوری‌های استفاده شده در طراحی وب‌سایت‌شان همچون تاریخ درج شده در پانوشت وب‌سایت (۲۰۱۲) گذشته است و هم‌اکنون در سال ۲۰۱۶ به سر می‌بریم. لازم به ذکر است که ساختار و شاکله‌ی وب‌سایت گلستان از سال ۲۰۱۱ تا کنون تغییر چندانی نداشته است.

 

وبسایت شرکت گلستان

 

شاید در ظاهر یک آیکون کوچک چندکیلوبایتی بسیار بی‌اهمیت برسد، اما Favicon یک وب‌سایت علی‌رغم حجم کوچکش اثر بسیار بالایی در حرفه‌ای نشان دادن یک وب‌سایت دارد. Favicon در ساده‌ترین حالت آیکون کوچکی است که در کنار عنوان صفحات وب‌سایت در پنجره مرورگر ظاهر می‌شود. البته با گسترش استفاده از تلفن همراه برای وب‌گردی و همچنین با ظهور صفحه‌نمایش‌های رتینا و با توجه به برخی تفاوت‌ها در شیوه نمایش این آیکون در مرورگرها و سیستم‌عامل‌های مختلف به خصوص در تلفن همراه، قطعا به بیش از یک فایل برای تنظیم دقیق و اصولی Favicon وب‌سایت خود نیاز خواهید داشت.

 

فیوآیکون وبسایت گلستان

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید وب‌سایتی که همچون وب‌سایت برند گلستان فاقد Favicon باشد، در نگاه بازدیدکننده بسیار غیرحرفه‌ای به نظر خواهد رسید. از جمله نقاط مثبت طراحی وب‌سایت برند گلستان می‌توان به استفاده مناسب از رنگ‌های برند و همچنین بهره‌گیری از فهرست‌‌های ناوبری کاربرپسند اشاره کرد.

 

گلستان از نگاه موتورهای جستجو

عدم استفاده از تگ‌های هدلاین (Headline Tags) مناسب در محتوای وب‌سایت گلستان یکی از مهمترین مشکلات از دیدگاه موتورهای جستجو است. تفاوت تگ‌های H1، H2، H3 و… در اهمیت آن سرتیتر در آن صفحه است. به عنوان مثال طراح وب‌سایت گلستان در صفحه نخست بخش فارسی از تگ H1 برای تیتر “تازه‌های قرعه‌کشی” استفاده نموده‌است و این در حالی است که از هیچ تگ هدلاین دیگری برای سایر بخش‌های این صفحه استفاده نشده‌ است. گلستان با این کار به موتورهای جستجو اعلام کرده است که مهمترین بخش و موضوع اصلی محتوای صفحه نخست وب‌سایت‌ گلستان “تازه‌های قرعه‌کشی” است! بهتر بود که از H1 برای عنوانی مهم‌تر که علاوه بر بیان موضوع اصلی فعالیت برند شامل کلیدواژه‌های اصلی باشد استفاده می‌شد و برای سایر عنوان‌های به نسبت کم اهمیت‌تر همچون “تازه‌های قرعه‌کشی” و… از H2 استفاده می‌شد.

در گلستان از فایل Robots.txt برای مسیردهی به موتورهای جستجو استفاده شده است که نکته مثبتی است. همچنین این وب‌سایت یک نقشه سایت با فرمت XML دارد که اثر مثبتی در Index شدن صفحات در موتورهای جستجو دارد.

سرعت بارگذاری صفحه نخست وب‌سایت گلستان به دلیل استفاده از حدود ۱۰ فایل CSS مستقل، ۵۲ اسکریپت مستقل (که در نوع خود رکورد محسوب می‌شود!) و ۴۰ المان تصویری بسیار پایین است که در جایگاه این وب‌سایت در نتایج موتورهای جستجو اثر منفی خواهد داشت.

بهتر است که آدرس‌ وب‌سایت چه با درج www یعنی (http://www.golestan.com) و چه بدون آن یعنی (http://golestan.com) هر دو به یک URL ارجاع داده شود. در نظر داشته باشید که تفاوتی نمی‌کند که هردو به آدرس وب‌سایت با www ارجاع داده شوند و یا بدون آن، چراکه این کار که به عبارتی استانداردسازی URL وب‌سایت است، صرفا برای جلوگیری از index شدن صفحات با محتوای یکسان اما با آدرس‌های متفاوت (صرفا به خاطر تفاوت در یک www) در موتورهای جستجو انجام می‌شود.

“گلستان”، “golestan”، “شرکت گلستان”، “چای گلستان” و “گلستان بلاگ” بیش‌ترین ارجاعات را از موتورهای جستجو به وب‌سایت گلستان رقم زده است.

گلستان در موتورهای جستجو رقیبان سختی همچون سیستم دانشگاهی گلستان، گلستان سعدی و کاخ گلستان را دارد که جایگاه بسیار بالاتری را نسبت به این برند در میان جستجوهای ایرانیان از نظر تعداد جستجوها دارند.

به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه این مقاله: http://blog.polygon.ir/roLxL

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *